آخرین خبرها
صفحه اصلی » تاریخچه گروه پویش

تاریخچه گروه پویش

گروه پویش متشکل از گروهی دبیران علاقه‌مند به آموزش تفکر و مهارت‌های زندگی و اجتماعی است؛ که از سال ۱۳۸۷ در مدرسه متوسطه اول علامه حلی یک، هسته اولیه آن تشکیل شد و با برگزاری جلسات و طرح ایده‌های خلاقانه اقدام به تولید محتوا و طرح درس کرده و در مدارس به آموزش آن پرداخته است. این گروه پس از معرفی درس تفکر و سبک زندگی توسط وزارت آموزش و پرورش محتوای خود را با توجه به محتوا و سرفصل‌های این کتاب هماهنگ کرد و با پوشش دادن سرفصل‌های این کتاب با تولید ایده‌های خلاقانه به فعالیت خود ادامه داد. تدریس کتاب‌های درسی ارائه شده از سوی آموزش و پرورش توسط گروه پویش کتاب هایی است چون: تفکر و پژوهش، کتاب تفکر و سبک زندگی هفتم و هشتم، تفکر و سواد رسانه‌ای و کارآفرینی متوسطه دوم می‌باشد.

 روند تهیه محتوا در این گروه همیشه مبتنی بر آرمان‌های تدریس درس تفکر و سبک زندگی مندرج در برنامه درسی ملی بوده (حوزه یازدهم یادگیری) و سعی شده با شبیه‌سازی و طراحی خلاقانه، دانش‌آموز در موقعیت‌های مرجع قرار بگیرد. هم‌اکنون یازده سال از عمر این گروه می‌گذرد و معلمان علاقه‌مندی که عمده آنان در رشته‌های تحصیلی روانشناسی، روانشناسی تربیتی، مشاوره، جامعه‌شناسی، مدیریت آموزشی و فلسفه تعلیم و تربیت در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل بوده یا هستند، در این گروه به تولید محتوا و تهیه طرح درس و آموزش مشارکتی و فعال و فعالیت‌محور می‌پردازد. قالب برگزاری جلسات کلاس پویش فعالیت‌محور است و گاهی حتی رنگ و بوی بازی به خود می‌گیرد.

  لازم به ذکر است که در این سال ها بیش از۶۰ نفر در برنامه ریزی و اجرای پویش نقش داشته اند. این گروه سابقه همکاری و فعالیت با مدارس سمپاد همچون مدارس: علامه حلی۱، ۲، ۳، ۵، ۶ ، ۱۰وفرزانگان ۷ و مدارس غیرانتفاعی: علوی، فرهنگ، صلحا، سلام، دین ­و دانش، پیروان­ امام علی (ع)، مهرآیین، مدرسه شهید همت اصفهان، بانو امین، تزکیه، مجتمع آموزشی هدی، فاطمه الزهرا قم، نوآور، طاهره، طوبی و برخی مدارس دولتی همچون مدرسه نمونه دولتی شهید کدخدایی،دخترانه فاطمیون را داشته و دارد.

تاکنون برخی از طرح درس‌های گروه پویش به جشنواره طرح درس تفکر و سبک زندگی ارسال شده و حائز رتبه‌های برتر شده است. همچنین سه دوره آموزشی در تابستان‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۷ برای دبیران تفکر و سبک زندگی توسط گروه پویش برگزار گردید که با مشارکت چشم‌گیر دبیران دیگر مدارس همراه شد و آموزش ضمن خدمت دبیران تفکر و سبک زندگی منطقه یک آموزش و پرورش تهران نیز بر عهده این گروه بوده است. در این دوره‌ها سعی بر نشر ایده‌های جدید و کارا در آموزش تفکر و مهارت‌های زندگی به دبیران مدارس دیگر و ارتقای سطح کیفی آموزش عمومی است.  همچنین به منظور سنجش اثر بخشی آموزش پویش در دانش آموزان پژوهش های کمی و میدانی از سوی گروه پویش برگزار شد، پژوهش های کمی گروه ناظر بر موضوعات هویت و خودآگاهی و کنترل خشم بوده و نتایج آن صادقانه و در عین حال قابل توجه است و نتایج از تفاوت معنا دار میان گروه کنترل و گواه در پیش آزمون و پس آزمون حکایت دارد.   

ALLCHANNELS

You can now follow us on telegram channel.

JOIN CHANNEL
CLOSE