آخرین خبرها
صفحه اصلی » آموزش » چند خط مطالعه » مهارت‌­های ده­گانه زندگی که باید یاد بگیریم

مهارت‌­های ده­گانه زندگی که باید یاد بگیریم

در قرن کنونی، علی‌­رغم دست‌یابی انسان‌ها به پیشرفت و تکنولوژی که رفاه و آسایش جامعه را تا حدودی به ارمغان آورده، متاسفانه به واسطه نوع زندگی ماشینی، اغلب افراد جامعه در زمینه­‌های فردی، ارتباطات بین فردی دچار مشکلات عدیده­‌ای شدند و آن هم به دلیل نداشتن آگاهی و مهارت لازم در زمینه حل مسائل و مشکلات است. مهارت‌­های زندگی می‌­توانند توانایی­های فردی و اجتماعی انسان را افزایش داده و موجب می‌­شود تا او بتواند بهتر و موثرتر با مشکلات و دشواری­های زندگی مواجه شود. هر قدر مهارت‌های زندگی فردی بالاتر باشد، بهتر می­تواند سلامت روان و رفتار خود را حفظ کند و به شیوه‌ه­ای منطقی و کارآمد مشکلات پیش آمده را برطرف کند. مهارت­‌های زندگی قدرت سازگاری افراد را بالا می­برد و شخص می‌­تواند مسئولیت­‌های اجتماعی و شخصی زندگی را بهتر بپذیرد و توانمندی‌هایش را بروز دهد و از آسیب­‌های ناشی از ناتوانی در حل مشکلات در امان بماند.

سازمان بهداشت جهانی، مهارت­‌های دهگانه­ای را معرفی کرده است که هر کس باید این توانایی‌­ها را برای داشتن زندگی فردی و اجتماعی موفق کسب کند که در اینجا به معرفی آن‌­ها خواهیم پرداخت:

 1. مهارت خودآگاهی
 2. مهارت همدلی
 3. مهارت روابط بین فردی
 4. مهارت ارتباط مؤثر
 5. مهارت مقابله با استرس
 6. مهارت مدیریت هیجان
 7. مهارت حل مسئله
 8. مهارت تصمیم گیری
 9. مهارت تفکر خلاق
 10. مهارت تفکر نقادانه
 1. مهارت خودآگاهی: توانایی شناخت نقاط ضعف و قوت و یافتن تصویری واقع بینانه از خود. شناخت نیازها و تمایلات فردی برای آشنایی با حقوق و مسئولیت های فردی اجتماعی.
 2. مهارت همدلی: درک کردن دیگران و مشکلاتشان در هر شرایطی. این مهارت به دوست داشتن و دوست داشته شدن و در نتیجه، روابط اجتماعیِ بهترِ افراد با یکدیگر می انجامد.
 3. مهارت روابط بین فردی: مشارکت و همکاری با دیگران، همراه با اعتماد واقع بینانه، که در کنار تقویت دوستی‌ها، دوستی‌های ناسالم را خاتمه می دهد تا کسی از چنین روابطی آسیب نبیند.
 4. مهارت ارتباط مؤثر: درک بهتر نیازها و احساسات دیگران، به شیوه ای که فرد بتواند نیازها و احساسات خودش را نیز در میان بگذارد تا ارتباطی رضایت بخش شکل گیرد.
 5.  مهارت مقابله با فشار عصبی: با آموختن این مهارت افراد هیجان های مثبت و منفی را در خود و دیگران می­شناسند و سعی می کنند واکنشی نشان دهند که این عوامل مشکلی برای آن­ها ایجاد نکنند.
 6.  مهارت مدیریت هیجان: هر انسانی که در زندگی خود با هیجانات گوناگونی از جمله غم، خشم، ترس، خوشحالی، لذت و موارد دیگر مواجه است که همه این هیجانات بر زندگی او تاثیر می­گذارد. شناخت و مهار این هیجانات، همان مدیریت هیجان است. برای کسب این مهارت فرد به طور کامل باید بتواند احساسات و هیجانات دیگران را نیز درک و به نوعی این هیجانات را مهار کند.
 7.  مهارت حل مسئله: زندگی سرشار از مسائل ساده و پچیده است. با کسب این مهارت بهتر می توانیم مشکلات و مسائلی را که هر روز در زندگی برایمان رخ می‌دهند، از سر راه زندگی­مان برداریم.
 8. مهارت تصمیم گیری: برای برداشتن هر قدمی در زندگی باید تصمیم‌گیری کنیم، مسیر زندگی انسان را تصمیم‌­گیر‌‌ی‌­های او مشخص می‌­کند. با آموختن این مهارت اهداف خود را واقع‌­بینانه تعیین و از میان راه­حل­‌های موجود بهترین را انتخاب می­‌کنیم و مسئولیت عواقب آن را نیز به عهده می‌­گیریم.
 9. مهارت تفکر خلاق: تفکر یکی از مهمترین مهارت­‌های زندگی است. مهارت تفکر خلاق، همان قدرت کشف، نوآوری و خلق ایده­‌ای جدید است تا در موارد گوناگون بتوانیم راهی جدید و مؤثر بیابیم. با آموختن تفکر خلاق، هنگام مواجهه با مشکلات و دشواری­‌ها احساسات منفی را به احساسات مثبت تبدیل می­کنیم. هنگامی که تفکر خلاق را می‏‌­آموزیم دیگر مشکلات زندگی مزاحم ما نیستند، بلکه هر کدام فرصتی هستند تا راه­‌حل­‌های جدید بیابیم و مشکلات را به گونه‌­ای حل کنیم که کسی تاکنون این کار را نکرده باشد.
 10. مهارت تفکر نقادانه: این مهارت موجب می­شود هر چیزی را به سادگی قبول یا رد نکنیم و پیش از آن، موضوع مورد نظر را به خوبی مورد بررسی قرار دهیم و پس از آن، در مورد رد یا پذیرش آن تصمیم­گیری کنیم. با آموختن تفکر نقادانه فریب دیگران را نمی‌­خوریم و به عاقبت امور به خوبی فکر می­کنیم و دقیق و درست تصمیم می‌گیریم و ارتباطات درستی برقرار می­‌کنیم.

گردآوری شده توسط: جلیل کاظمی پور
دانشجوی کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی
عضو انجمن روان شناسی ایران
عضو انجمن روان شناسی بالینی کودک و نوجوان

این مطلب را نیز بخوانید

مهارت‌های زندگی

مهارت‌های زندگی مجموعه‌ای از مهارت‌ها و شایستگی‌های فردی و گروهی است که افراد را برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ALLCHANNELS

You can now follow us on telegram channel.

JOIN CHANNEL
CLOSE