به یاری خداوند گروه پویش در راستای نشر و گسترش ایده های نو در عرصه تعلیم و تربیت، اقدام به برگزاری نخستین کارگاه آموزشی خلاقیت در دهم بهمن ماه ۱۳۹۳ نمود. این کارگاه ویژه ی فعالان تعلیم و تربیت خصوصاً دبیران و طراحان محتوای آموزشی، طراحی و آماده شده بود. در این کارگاه درباره ی پرسش هایی کلی درباره ی «خلاقیت» بحث شد و پس از آن چند نمونه کارسوق و طرح درس مورد بررسی قرار گرفت.

محورهایی که بر آن ها تمرکز شد، به شرح زیر است:

  1. خلاقیت چیست؟
  2. روش های افزایش خلاقیت
  3. بررسی خلاقیت در سند برنامه درسی ملی
  4. بررسی چند طرح موفق اجرا شده در این زمینه

 

سخنران محورهای اول و دوم جناب آقای بابک همتیان بودند. ایشان مدرک کارشناسی شان را در رشته ی روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران گرفته اند و پس از آن با رتبه ی اول آزمون کارشناسی ارشد در رشته ی علوم شناختی تحصیل کرده اند. ایشان از اعضای کانون روان شناسان ایران هستند و تاکنون سابقه ی برگزاری چندین کارگاه مشابه را داشته اند. سخنرانی شان هم بیشتر پیرامون بررسی علمی مفهوم «خلاقیت» و رویکردهای مختلف درباره ی آن بود. وی با اشاره به انواع خلاقیت و مراتب آن، نمونه هایی عملی از اتفاقاتی که برای رشد خلاقیت در کودکان و نوجوانان خواهد افتاد را تشریح کرد. همچنین در چندین قسمت از برنامه ایشان حاضرین به صورت عملی به تمرین مهارت های خلاقیت پرداختند.

 

محور سوم کارگاه که پس از صرف ناهار آغاز شد؛ با سخنرانی  آقای دکتر خسرو باقری به طرح مسئله ی خلاقیت در برنامه درسی ملی و امکانها و راهکارهای رشد و گسترش آن در نظام آموزش و پرورش کشور  پرداخت.

در پایان و در محور چهارم نیز چند تن از دبیران مدارس استعدادهای درخشان تهران، تعدای از طرحهای موفق اجرا شده در این زمینه را به عنوان نمونه های عملی مباحث نظری طرح شده مورد بررسی قرار دادند.

 

صمیمانه مشتاق و نیازمند نظرات و پیشنهادهای شما قبل و پس از برگزاری کارگاه هستیم و امیدواریم این نخستین گام، آغازی باشد برای حرکتی پایدار، مؤثر و مفید در عرصه ی تعلیم و تربیت کشور.

پوستر نهایی
IMG_9637
IMG_9611
IMG_9591
IMG_9570
IMG_9558
IMG_9545
IMG_9459
IMG_9457