تفکر نقادانه چیست؟ و به چه کار می‌آید؟

اولین دردسر در معرفی تفکر نقادانه (انتقادی)، کنار زدن تصوراتی است که (طبیعتاً) به همراه واژه­های «نقد» و «انتقاد» به ذهن خطور می­کند. واژۀ نقدکردن (criticize)، در هر دو زبان فارسی و انگلیسی، دو معنای متداول دارد؛ نخست به معنای عیب‌جویی، خرده‌گیری، انتقاد، و گاهی، رد کردن چیزی؛ و دیگر، به معنای غلبه‌جویی در بحث و مجادلات لفظی. اما به واقع، مراد از تفکر نقادانه (critical thinking) هیچ‌یک از این‌ها‌ نیست و معنای متفاوت و وسیع‌تری دارد.

تفکر نقادانه دربردارندۀ شماری آمادگی‌ها، دانش‌ها و مهارت‌هاست که فرد را در بررسی ریزبینانۀ باورها، گفته‌ها و شنیده‌ها، آماده­ و ورزیده می‌کند. چنین فردی سنجیده‌تر فکر می‌کند و برای نمونه، مهارت‌های درخوری در بررسی ادّعاها، کشفِ پیش‌فرض‌ها و شفاف‌سازی مفاهیم دارد. تفکر نقادانه در سطح فرهنگی و اجتماعی با تأکید بر «استدلال‌گرایی» به دنبالِ بالابردنِ سطح خِرد عمومی است. روشِ آموزش تفکر نقادانه مبتنی بر تکرار و تمرین در اندیشیدن به­ مثال‌های روزمره و کاربردی است؛ تا رفته‌رفته، روحیۀ ریزبینی و نقّادی را به عادت فکری و ملکۀ اخلاقی فراگیران تبدیل کند. پرورش روحیاتی هم‌چون رشادت فکری (assertiveness)، انصاف در داوری و طرحِ پرسش‌های به‌جا، از دیگر پیامدهای ورزیدگی در تفکر نقادانه است و این امر، به نوبۀ خود زمینۀ مناسبی را برای پویایی شخصیت فرد فراهم می‌کند. می‌بینید که دانش و مطالب فراهم آمده در این زمینه دامنه‌ای بسیار وسیع‌تر از موضوع «نقد و انتقاد» دارد و ترجمۀ عبارتِ critical thinking به «تفکر انتقادی» ما را از موضوع بسیار دور می‌کند.

ما باید در مواجه با هر گفته یا نوشته، محتوا را بفهمیم، دانسته‌ها را هضم کنیم، مفاهیم کلیدی را بیرون بکشیم و ادعاهای زیربنایی و روبنایی را تشخیص دهیم تا به ایده‌‌ها، نتایج و دانسته‌های جدیدی دست یابیم. چنین فعالیت‌هایی نیازمند مهارت‌ در تفکر نقادانه است. این مهارت همه کسانی را که در پی افزایش کیفیت زندگی خود با یادگیری بیش‌ترند، سودمند می‌اُفتد و به «تیزفکری» ایشان کمک کند. این «تیزفکری» هم، سایۀ خود را در همۀ فعالیت‌های فکری، -مواردی از قبیل نگارش اندیشمندانه (تامُّلی) (reflective writing)، مطالعة متمرکز (close reading)، گفت‌و‌شنود (dialogue)، مناظره (debate)، مذاکره (negotiation)، تدریسِ چالشی (controversial teaching)، تصمیم‌گیری و حل مسئله- می‌گستراند و سطحِ اثرگذاری این فعالیت‌ها را بالا ببرد.

 

درباره آموزگار:

آقای دکتر حامد صفایی­پور

 • دکترای فلسفۀ علم و فناوری از دانشگاه تربیت مدرس تهران
 • آموزگار و پژوهشگر در زمینه مهارت‌های اندیشیدن
 • تا امروز (انتهای سال ۱۳۹۴) دو اثر در زمینه تفکر نقادانه از او منتشر شده است:
  • مجموعه آموزشی یک دوره درس‌گفتار در زمینه تفکر نقادانه در قالب DVD
  • کتاب تیزفکری؛ مهارت فهم و سنجش استدلال، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تهران

سایت‌های تحت مدیریت او:

 • سایت تیزفکری (SmartThinking.ir)، با موضوع آموزش تفکر نقادانه
 • سایت پیشانی (Pishani.ir): با موضوع آموزش، فرهنگ و اندیشیدن

 

دوره آموزشی نیمه‌حرفه‌ای آموزش تفکر نقادانه:

زمان: جمعه ۲۴ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۸ تا ۱۸

barname

مخاطبان کارگاه: دبیران همه مقاطع تحصیلی و دانشجویان و علاقه‌مندان علوم تربیتی

شرکت‌کنندگان در پایان این کارگاه با:

 • تعریف، اهمیت و تبعات آموزشی تفکر نقادانه
 • استانداردها، مولفه ها و فضیلت ها در اندیشیدن
 • انواع پرسش ها و پرسش های مناسب در هدایت بحث
 • گام های نقد روشمند (در یک نمای کلی)
  آشنا خواهند شد.

 

این دوره همراه با پیش آزمون و پس آزمون خواهد بود که به خودسنجی یادگیری فراگیران کمک خواهد کرد.
سقف تعداد شرکت کنندگان: ۳۰ نفر
به شرکت‌کنندگان در پایان دوره، گواهی شرکت در کارگاه ارائه خواهد شد.

هزینه شرکت در دوره: ۸۰ هزار تومان

ثبت نام: واریز به شماره کارت ۹۸۴۶ – ۱۸۴۷ – ۴۶۱۰ – ۶۳۹۳ به نام مصطفی امیرحائری و ارسال نام و نام خانوادگی و شماره پیگیری به شماره ۰۹۱۹۸۳۳۸۳۳۹

 

برگزار کننده: الگوی تعلیم و تربیت قاف
شماره تماس: ۶۶۴۷۸۹۲۸ (۰۲۱)

photo_2016-04-02_23-42-33